Policzysz, ile jest pytań? Pytania są retoryczne bądź nie?

Wiesz, ile ich jest?

Czy wiesz, ile jest znaków zapytania?

Czy ich ilość jest zatrważająca? 

Czy masz siłę to przeczytać? Na wszystko możesz odpowiedzieć? Ja szukam odpowiedzi wciąż, a ty?

Czy Scrum Master powinien być:

⁃            odważny?

                   Powinien bronić zespół przed różnego rodzaju zagrożeniami? Czy powinien potrafić dużo rozmawiać i analizować wszelkie zagrożenia? W każdej nawet trudnej sytuacji potrafi wyciągać wnioski? 

⁃            oddany?

                   Czy przewodzi służebnie? Czy służy, a nie czeka na bycie obsłużonym? Powinien być wierny i oddany zespołowi? Scrum Master jest wizjonerem? Przekazuje wizje i wartości #Scrum? Czy można role Scrum Mastera porównać do nauczyciela w szkole, który w sposób maniakalny wpaja swoim uczniom wizje? Czy Scrum Master mówi ludziom co mają robić, czy pomaga im w realizacji konkretnych zadań i ociąganiu założonych celów? Co stara się dowiedzieć: czego ludzie w zespole potrzebują, aby zrealizować cele? Czy Scrum Master jest inspiracją do zmiany, czy potrafi wydobyć potencjał z ludzi?

⁃            żądny krwi?

                   Czy Scrum Master ma za zadania codziennie skutecznie bronić swojego zespołu? Czy jest jego częścią? Jakie niebezpieczeństwa mogą na niego czyhać, na niego i na zespół? Czy Scrum master zrobi wszystko dla zespołu, nawet rzeczy, wymagające ofiar, aby ten za wszelką cenę mógł zrealizować cele sprintu? Czy jednym z największych wyzwań Scrum Mastera jest obrona zespołu? Czy Scrum master musi uprawiać politykę, prowadzić trudne rozmowy? Czy trudne rozmowy, w których Scrum Master uczestniczy mogą powodować „żądze krwi” prowadzącej do tego, aby za wszelką cenę zrobić na złość, pokazać pazur swojemu rozmówcy?

  – uważnym obserwatorem?

                   Czy Scrum master musi mieć oczy szeroko otwarte, aby „widzieć projekt” jego cel? Czy ma zaobserwowaną wizje celu wpajać w zespół? Czy Scrum Master ma dociekać niuansów „codzienności” w projekcie/produkcie i dzielić się nimi z zespołem? Czy Scrum Master powinien dociekać i wyszukiwać co działa bądź nie w jego zespole, jakie są nastroje, co można by poprawić, bądź usunąć? Scrum Master przebywa z zespołem aby obserwować go w codzienności pracy? Czy każde odbyte spotkanie dostarcza Scrum Masterowi informacji, które musi umiejętnie wyłapać i przeanalizować?

⁃            odpowiedzialny?

                   Czy jest odpowiedzialny za koncentracje zespołu na wybranych celach projektu bądź sprintu? Czy SM dba o to, aby SCRUM był dobrze rozumiany w życiu zespołu?

⁃            inteligentny?

                   Czy SM zawsze ma odpowiednią wiedzę, aby podejmować właściwe decyzje? Czy SM wciąż musi myśleć co zrobić tu i teraz? Czy SM ustala dla siebie plan działania i czy podejmuje się realizacji tego plany?

⁃            politykiem?

                   Czy SM wpływa na zespół? Czy SM proponuje zespołowi ciekawe narzędzia wspomagające Scrumową codzienność w realizacji celów? Czy SM musi ciągle się rozwijać? Ma wpływać na zespół zachęcając go do stosowania praktyk usprawniających codzienne wytwarzanie przyrostu?

Każdy może zostać Scrum Masterem? Czy każdy może być skuteczny w tej roli? Czy to rola, czy zawód?

Czy Scrum to religia? 😀 Czy osoby, które tak twierdzą krytykując #Scrum i śmiejąc się #AGILE mają rację?

Czy to wszystko?

NIE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.